 |
 |
|
 |
 |
Hur ser det ut idag? Vi är ungefär 100 åretruntboende i Åsmon. Sommartid och på skollov tillkommer ungefär ytterligare 10 personer. Utöver detta hyser byn ett antal får, kor, höns, hästar, katter samt 25-talet hundar i olika storlekar från tax till irländsk varghund.
Vi som bor här har valt byn för lugnet och de goda möjligheterna. Här har vi en sagolik natur och trivsam stämning. Den som är intresserad av friluftsliv - oavsett det är jakt, fiske eller promenader - har strålande utsikter att trivas i Åsmon. Näsåker ligger inte långt borta - där finns service med 1-6-skola, dagis, distriktssköterska, bank, affärer, bensinmack och en del övriga företag. Urkultfestivalen är välkänd i hela landet och har även lockat en del unga familjer att söka sig till trakten.
Även i själva Åsmon finns en del företagsamhet. Mest välkänd är Petter och Maris jordgubbs- , potatis- och svartvinbärsodling. Familjen har sedan länge odlat ekologiskt och produkterna är uppskattade och välkända långt utanför byns gränser. Entreprenadfirman Göran Frisk hjälper till med grävningsarbeten, grustransporter och mycket annat. Ås Bilverkstad "Nisses mack" har visserligen slutat sälja bensin men är fortfarande en bra verkstad med garanterat den rätta stämningen. "Fordonssjukhus" står det på en skylt utanför, och här kureras de flesta bilar och traktorer. Ett annat företag som besöks av bilägare är MEAB - Åsmons motorelektriska - och närmaste granne till detta är Sören Nilssons Åkeri. I betydligt mindre skala arbetar Kortverksta`n - Helena Ångström och Anita Rahn - som tillverkar handgjorda gratulationskort och säljer genom sin hemsida. Anita är även återförsäljare av Aloeprodukter. Att leva i glesbygden handlar ju ofta om att stå på flera ben - och detta gäller även för byns sist nämnda företag: Eget Bevåg, som är ett bokförlag med hittills fem titlar utgivna, och en kursgård, HUNDraelvan.
Mari Ryberg och Petter Olsson under en paus i jordbruksarbetet.
Bilden kommer från www.rekoladan.com, som presenterar ett intressant koncept för den som är intresserad av mat med kvalitet.
|
|
 |